ÖZGEÇMİŞ YAZIYORUZ

Özgeçmişiniz Sizden Yana mı?

Özgeçmiş oluşturmak için saatlerimizi hatta günlerimizi harcadığımız olur. Her kelimeyi özenle seçmeye çalışırız ve üzerinde düşünürüz. Sonra tam bize göre olduğunu düşündüğümüz iş için özgeçmişimizi göndeririz ve beklemeye başlarız. Günler geçer ama kimse geri dönmez ve özgeçmişimizin görülüp görülmediğini merak etmeye başlarız.
Böyle olduğu zaman endişelenmeniz ve ilgilenilmediğinizi düşünmeniz gayet normal. Ama unutmayın, onlarla yüzyüze değil, özgeçmişiniz aracılığıyla tanıştınız. Sadece özgeçmişinizi gördüler ve belki de problem bu!

Özgeçmiş hazırlarken yapılan bazı yanlışlar, işi hakettiğiniz halde işi alamamanıza sebep olur. Eğer özgeçmişinizi bir bilinmeze doğru yolladığınızı düşünüyorsanız, problemin ne olduğunu keşfetmek için bu 10 adıma bir göz atın ve özgeçmişinizin sizden yana olmasını sağlayın.
1. Özgeçmişiniz doğru uzunlukta mı?
Belki daha önce özgeçmişinizin bir sayfa olması gerektiğini duydunuz ama bu çok da anlamlı bir yaklaşım değil. İşverenler ya da işe alım uzmanları özgeçmişinizin bir ya da iki sayfa olup olmadığıyla ilgilenmezler. Onları asıl ilgilendiren kolay okunması ve belli anahtar bilgileri vermesi. Özgeçmişiniz uzmanlığınız ve deneyimlerinize göre bir, iki ya da çok nadiren üç sayfa uzunluğunda olabilir.
2. Özgeçmişiniz reklamınızı yapıyor mu?
Özgeçmişinizi bir ürünün reklam aracıymış gibi düşünün, fakat burada ürün sizsiniz. Uzmanlara göre özgeçmişinizi görecek kişi, 30 saniyede özgeçmişinizi gözden geçirerek sizin şirket için neler yapabileceğiniz konusunda ilk izlenimini edinir. Size düşen ne yapabileceğinizi çabuk ve açık bir şekilde ortaya koymak. Özgeçmişinize iş deneyimlerinizin kronolojiisiyle başlamak yerine, neyi hedeflediğinizi açıkça ortaya koyacak bir mesajla başlayın. Özgeçmişinizin üçte birini, kolay okunabilir ve ilgi çekici bir formatta kişisel özelliklerinize ayırın.
3. Hedefleriniz kesin ve açık mı?
Hedeflerinizi açık ve kesin bir şekilde belirtmek daha büyük bir etki yaratır, okuyanın sizin becerileriniz ve işin gerektirdikleri arasındaki ilişkiyi hemen görmesini sağlar. Eğer ön yazı kısmında kariyer hedefinizden bahsetmişseniz, özgeçmişinizde tekrar bahsetmeyin.
4. Özgeçmişiniz özelliklerinizi içeriyor mu?
Özelliklerinizin ortaya çıktığı başarılarınıza yer verin. Örneğin, "ürün tasarımına katkıda bulundum" gibi belirsiz bir cümle kurmak yerine, "X ürününün tasarımı için pazar araştırmalarına yön verdim, büyük başarı elde ettim" gibi özellik anlatan cümleler kurmak farklılık yaratır.
5. Başarılarınızı ve sorumluluklarınızı özetlediniz mi?
Sonucunda neler başardığınızı göstermeden sorumluluklarınızın listesini yapmayın. Çoğu işveren önceden yaptığınızın işin ne gibi sorumluluklar gerektirdiğini zaten bilir, onların bilmek istediği sizi diğer adaylardan farklı kılanın ne olduğudur. Etkili bir özgeçmiş için, işin sorumluluklarını ve sonunda gösterdiğiniz başarıları birkaç cümleyle özetleyin.
6. Özgeçmişinizin okunması kolay mı?
Özgeçmişinizin yaratacağı etkinin yüzde 50'si tasarımından kaynaklanır. Güçlü bir özgeçmiş tasarımı okuyanı kendine çeker. Kötü düzenlenmiş ve okunması zor bir özgeçmiş, muhtemelen ihmal edilir ve okuyan ne kadar kalifiye olduğunuzu bilemez. Cümle yapısının doğru olmasına ve imla hatalarının olmamasına özen gösterin.
7. İlgisiz bilgilere yer vermeyin.
Başvurduğunuz pozisyonla ilgili özelliklerinizi doğrudan desteklemeyen bilgilere yer vermeyin. Kaç çocuğunuz olduğu, medeni haliniz, okuyucuyu kötü etkileyebilecek kişisel bilgiler gibi. İşe alım sürecindeki ilk aşama özgeçmiş oluşturmak ve mülakat süreci için bir eleme niteliğinde. Bu nedenle mümkün olduğunca kendinizi tanıtan ve gereksiz bilgilere yer vermeyen bir özet yazmaya çalışın. Unutmayın özgeçmiş işi almanızı değil bunun için gerekli iş görüşmesinisağlar.
8. Fazla mütevazi olmayın.
Bazı kişiler kağıt üzerinde kendilerini övmekten rahatsız olurlar, onun yerine mülakatta açıklama yapmayı tercih ederler. Başarıyla tamamladığınız şeyleri yazmaktan çekinmeyin, çünkü belki bir daha asla bu fırsatı yakalayamayacaksınız. İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleri açısından önem taşıyorsa bahsedilmelidir.
9. Özgeçmişinizi sık sık güncelleyin.
İş deneyimi bilgilerinin, referansların, telefon numaralarının doğruluğunu sağlamak için özgeçmişinizi sık sık güncelleyin.
10. Referanslarınız var mı?
Referanslar, isteğe bağlı olarak yer alacak bir bölüm. Belirtilecek bir referans varsa yazılmalı yoksa bu alan özgeçmişte yer almamalı. Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olması tercih edilmeli. Aynı zamanda, referans olarak belirtilen bu kişilerin önceden izinlerinin alınmış olması da oldukça önemli.
Pelin Körfez
Kariyer.Net

 Kariyer Tutkunuz İçin 4 Adım
Kariyerinizi bir yolculuk olarak düşünün. Bu yolculuğun inanılmaz bir macera olmasını mı yoksa sıkıcı bir tur olmasını mı istersiniz? İşte size yolculuğunuzu keyifli hale getirecek 4 adım.
1.İçsel pusulanızı yaratın.
İlk ve en önemli adım kendi içinizde bir yön tayin etmek. Bu pusulayı tutku merkezi diye de nitelendirebiliriz. Kariyerinizi zenginleştirecek, sizi eğlendirecek ve mutlu edecek şeyler neler? Eğer bilmiyorsanız, kariyer kararlarınızda size rehberlik edecek iç sesinize kulak verin. Kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz.
· İlk olarak " Ben gerçekten ne biliyorum?" sorusuyla başlayın ve cevaplarınızı yazın. Belki de ne kadar çok şey bildiğinizi görünce şaşıracaksınız.
· Yapmaktan hoşlandığınız bir şeyi seçin ve o işin altında yatan karekteristik özellikleri keşfetmeye çalışın. Neden seviyorsunuz?
Bu tarz soruların kendinizi tekrar keşfetmenizde büyük yararı olacak.
2. Hedefinizi tanımlayın.
Birinci Adım: Tanımladığınız özelliklere göre kendi içinizde beyin fırtınası yaparak farklı kariyer hedefleri belirleyin. Mümkün olabildiğince çok fikir ortaya çıkarın. Unutmayın dışarıda çoğu insanın henüz göremediği bir sürü fırsat var.
İkinci Adım: Fikirler ortaya çıktıktan sonra sıra eleme aşamasında. İçlarinden mantıklı gelmeyenleri eleyin ve amacınıza uygun olanlar kalsın. Sonuçta işe en yarayan fikirler elinizde kalmış olacak.
3. Haritayı oluşturun.
Kariyer hedefinizi belirledikten sonra sıradaki adım oraya nasıl varacağınızla ilgili. A noktasından B noktasına varmak için gerekli olan şey ihtiyacınız olanları belirlemekten geçer. Varmak istediğiniz yerle ilgili olarak yapmanız gereken şeylerin listesini oluşturun.
4. Yola çıkın.
Eğer adım atmaya başlamazsanız hiçbir zaman yol alamazsınız. Bunların illa büyük adımlar olması gerekmiyor. Önemli olan harekete geçmeniz. Hareketsizlik nasıl devamında yine hareketizliği getirirse, hareket de hareketi getirir.
Şimdi yola çıkma zamanı. Bu hafta için kendinize küçük bir adım belirleyin ve bir tane de gelecek hafta için düşünün. Kariyer yolculuğunuzun keyifli geçmesi için adım atmaktan korkmayın.
Pelin Körfez
Kariyer.Net

 

İşe Alımda 10 temel İpucu

Firma kültürünüze uyum sağlayabilecek ve başarısına katkıda bulunabilecek düzeyde bireyleri işe almak, günümüzün rekabete açık piyasasında mücadele gerektiren bir durumdur.

Firma web sitenizi ve internet üzerindeki nitelikli insan kaynakları sitelerini kullanarak, aday veri tabanı oluşturmak ve bunu genişletmek, firmanızda boş bir pozisyon oluştuğunda bu açığı hızla kapatmak ve firmadaki işlerin aksamasını engellemek için oldukça faydalı olan yöntemlerin başında gelir. Ani olarak işten ayrılma söz konusu olduğunda, bu çalışanın yerine yeterli deneyime sahip, firma kültürüne uygun ve gerekli niteliklere sahip yeni bir insan bulmak oldukça zor olacaktır. Başvuru yapan adayların bir kısmının da halen bir işi olan ama daha iyi bir iş teklifine sürekli açık durmayı tercih eden, pasif nitelikteki adaylar oldukları göz önünde bulundurulursa, başvuru sayısının azaldığı görülecektir. Bu tip bir aday potansiyeline sahip olduktan sonra, aralarından doğru olanı seçmeniz kolaylaşacaktır. Bu nedenle eleman gereksiniminiz oluşmadan, potansiyel adayların size ulaşmasını sağlamak akıllıcadır.

Web sitenizi insan kaynakları fonksiyonlarına hitap edebilecek şekilde düzenlemenizde yarar vardır. Firmanızın sitesinde firma misyonunuz, vizyonunuz, hedefleriniz, değerleriniz ve ürünlerinizi ziyaretçilere tanıtmanız; potansiyel adaylarla iletişim kurmanız açısından etkili bir yöntemdir. Firmanızda ilerde oluşabilecek boş pozisyolar için şimdiden sitenizde bir aday başvuru formu yayınlamak önemli bir aday havuzu oluşturma yoludur. Boş pozisyonlar oluştuğunda, firmanızda bu pozisyonlara ilişkin geniş iş tanımı bulunmalıdır. Bunun yanısıra işe almak istediğiniz adayda bulunması gereken nitelikleri net olarak tanımlamalısınız.

İşe alacağınız adayın; daha önce firmanızla aynı sektörü paylaşan ve firma yapınızla kültürünüze oldukça benzer bir firmada, aynı pozisyonda çalışmış olması dikkat gerektiren bir diğer noktadır. O firmadaki başarıları, adayın sizin firmanızda da başarılı olacağı anlamına gelmez; çünkü koşullar ne kadar uygun olursa olsun, her zaman insan faktörü denilen nokta, kişinin davranışları ve becerilerini etkileyecektir. Yine de geçmişteki deneyimler ve başarılar gelecekte de başarılı olunabileceğinin en somut göstergeleridir. Bu nedenle bu tip bir işe alım stratejisi, başarı getirirken, yeni mezunlara şans tanıma açısından oldukça olumsuz bir durum oluşturacaktır. Yeni mezunlar firmalarda çalışma şansını yakalamadan yeterli deneyime sahip olamayacaklarından dolayı, firmanızda yeni mezunlar için staj olanakları yaratarak bu paradoksu aşmak mümkündür. Stajyer olarak kendini gösterebilen ve performanslarından memnun olduğunuz stajyerleri işe almanız, adaptasyon dönemi yaşamak zorunda olmayan ve firma kültürünü yaptığı staj esnasında benimsemiş çalışanlara sahip olmanız anlamına gelecektir.

 Adayların özgeçmişlerinde gösterdikleri refransları kontrol etmeniz, temel kurallar içinde yer alan bir diğer önemli noktadır. Geçmiş deneyimleri, eğitim durumları gibi önemli özgeçmiş öğelerinin tam gerçeği yansıtmadığı adayların, çalışma ortamınızı ve ofis içi uyumunuzu bozabilecek düzeyde sorunlar yaratmaları söz konusu olabilir.

Diğer bir nokta da, işe alımlarda her zaman önceliği şirket içindeki elemanlara vermenizin firmanızın avantajına olacağıdır. Stajyerlik konusunda da değindiğimiz gibi firma içindeki atamlarda da, yeni alınan elemanda yaşanacak olan firmaya adaptasyon süresi olmayacaktır. Ayrıca bu tip terfi imkanlarına sahip olunabileceğini bilen ve diğer iş arkadaşlarının aynı yolla işe girdiğini gören stajyerler daha azimli ve istekli çalışacaklardır.

Çalışanlarınızı işe alım prosedürüne dahil etmeniz size çok verimli çalışabilecek adaylar önerilmesini sağlayabilir. Özellikle yoğun işe alımların gerçekleştiği zamanlarda, işe alımlarda size yardımcı olmaları için kuracağınız bir ekibin size katkısı oldukça fazla olacaktır. Kurduğunuz bu takım, özgeçmişleri gözden geçirmenize yardım edebilir, mülakatları sizden önce yapıp, size bir "short list" oluşturabilir. Ayrıca çalışanlarınızın işe alımında etkili oldukları adaylara firmaya alışmaları esnasında destek olmaları da oldukça sık rastlanan bir durumdur ve bu özellikle işe alınan yeni çalışan için oldukça olumlu bir yeni başlangıçtır.

Çalışanlarınızın hem firmanızı hem de sizin yöneticiliğinizi ofis dışında övmesini sağlamak için, çalışanlarınızı motive etme yollarınızı, ödüllendirme sisteminizi ve çalışma stilinizdeki esneklik ölçüsünü iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bu noktada firmanın limitleri dahilinde piyasaya göre daha yüksek bir ücret skalası oluşturmakta oldukça etkili bir reklam yoludur. Bu farklılığı ücret yoluyla yapmayı tercih etmiyorsanız ikramiyeler, prim sistemi ve bonuslarla da yapabilirsiniz. İzin sisteminde esneklik ve iş hayatları ile özel hayatlarını dengeleyebilme rahatlığı için temel kural olan belli çalışma saatlerinin oturtulmuş olması tercih edilen firma ve yönetici olmanızda oldukça etkili olacaktır. Her firmada olan avantajların sizin firmanızda da olması, sizin kurumsal farklılığınızın olsa da bunun potansiyel adaylara yansıması oldukça zor olacaktır.

Zeynep KOÇER
Kariyer.Net
Created by Unimiks | Son Güncelleme November 25, 2011 | Posted in Kariyer Yapıyoruz - 1389 görüntüleme
0 yorumlar